• Türkiye Sanal Fotoğraf Müzesi

2017
"DOKUZUNCU YIL"
HOŞ GELDİNİZ

Müzemiz 15 Ocak 2009 tarihinde açıldı ve düzenli yenilemelerle dokuzuncu yılımıza ulaştık. Sanat yaşamlarında başarılı olmuş değerli sanatçılarımızın yer aldığı saygın bir platform olmaktan onur duyuyor; müzemizin nitelik ve içeriğine, fotoğraf ve sanat çevreleri tarafından gösterilen saygı ve takdirin haklı gururunu yaşıyoruz. Sosyal medyanın yarattığı kolaylıklar sonucunda, eline fotoğraf makinası alan pek çok insanın, kısa bir sürede kendisini ‘sanatçı’ olarak tanımlayabildiği trajikomik bir sanal dünyada, gerçek yaşamlarında başarılı fotoğraf sanatçılarımızın yer aldığı saygın bir platform yaratabilmiş olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. İlkeli programı ve nitelikli içeriği ile müzemizin, ülkemizde eksikliği duyulan bir boşluğu doldurmakta olduğunun bilincindeyiz; önemli olanın çokluk değil, kalite olduğuna inanıyoruz. Müzemize ve çalışmalarımıza katkılarından dolayı değerli fotoğraf sanatçılarımıza, fotoğraf kurumlarımıza ve siz değerli ziyaretçilerimize ilgilerinizden dolayı teşekkür ediyoruz.


KURULUŞ BİLGİLERİ

Sanal ortamda bir Fotoğraf Müzesi kuruluşunu gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza 2007 yılı sonunda başladık. Bir taraftan altyapı hazırlık çalışmalarımız devam ederken, diğer taraftan da, bu konuda fotoğraf çevrelerinin düşünce, değerlendirme ve yorumlarını almak amacıyla, ülkemizdeki fotoğraf e-mail gruplarına kuruluş duyurumuzu yaptık. Fotoğrafla ilgili her düzeyden yaklaşık 20.000 kişiye TSFM çalışmalarımızı duyurduk. Konuya ilgi duyan sanatçılarımızla özel iletişim kurarak görüş, öneri ve düşüncelerini aldık. Bir taraftan da TSFM çalışmalarımızı tartışmak ve görüşlerini almak üzere projemize ilgi duyan sanatçılarımızla, kurduğumuz mail gruplarında değerlendirmeler yaptık. Bu çaba ve girişimlerimiz ile, sanal ortamda bir “Fotoğraf Müzesi” hazırlamak ve bu amaç doğrultusunda güzel ve kalıcı bir hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı sürdürdük. “TÜRKİYE SANAL FOTOĞRAF MÜZESİ”nin, bireysellikten uzak ve hepimizin ortak düşüncesinin ürünü olmasını istedik ve bunun için gayret ettik. “Müze” sözcüğünün anlamına saygıyla uyma çabası içinde olmaya özen gösterildi. Site içeriği ve sayfa düzeninin sade olması tercih edildi. Başta, TSFM projemizin kurucusu sayın Mahmut Özturan olmak üzere çalışmalarımıza destek olan, hepsinin isimlerini burada yazamayacağımız tüm fotoğrafseverlere, sanatseverlere, kurumlara ve sanatçılarımıza yaptıkları değerli katkılar için teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.


10. YIL HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Müzemiz, 2018 yılında 10. yılına girecektir. Müzemizin kuruluşundan bugüne kadar, daha iyiye ulaşabilmek amacıyla araştırmalar yapılmış, farklı sistem planlamaları düşünülmüş ve çeşitli ilgili kurumlardan görüşler ve değerlendirmeler alınmıştır. Gerek sanatçılarımızın ve gerekse sanatsever takipçilerimizin düşünce ve görüşleri de alınarak, müzemiz yönetiminin deneyimleri doğrultusunda, müze düzeniyle ilgili iyileştirme hazırlık çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmalarımıza katkı vermek isteyen sanatçılarımız ve sanatseverler, düşüncelerini ve varsa sistemsel önerilerini aşağıdaki e-posta adresimize gönderebilirler. İlgileri için tüm sanatçı ve sanatsever dostlarımıza teşekkür ediyoruz.


KATILIM BİLGİLERİ

Müzemize katılımın ön koşulu olarak, en az 5 (beş) kişisel fotoğraf sergisi açmış, veya TFSF onaylı ulusal fotoğraf yarışmalarında, ya da uluslararası fotoğraf yarışmalarında ilk 3’e girerek derece almış olmak gerekiyor. Müzemizde yer almak isteyen fotoğraf sanatçılarımız:
1. Sahip oldukları ön koşulla ilgili detaylı bilgilerini,
2. Fotoğraf sanatıyla ilgili kişisel tanıtım yazılarını,
3. Fotoğraf çalışmalarının bulunduğu web adresini,
içeren katılım istek yazılarını aşağıdaki adresimize e-posta ile göndermeleri gerekiyor. Müzemize katılımı uygun bulunanlara dönüş yapılacaktır.


İLETİŞİM
Müzemize katılım ve bilgi gönderimleri için yazışma adresimiz:
E-posta: tsfm@tsfm.org